Szukaj Szukaj
KSIĄŻKIAntropologia
Regulacje seksualne a zachowania kulturowe
-26%

Regulacje seksualne a zachowania kulturowe

Wydawnictwo:Biały Kruk
Liczba stron: 656
Oprawa: twarda
Rok wydania w Polsce: 2020
Format: 16,5x23,5 cm
Dostępność:Produkt czasowo niedostępny
EAN:9788375532852
Regulacje seksualne a zachowania kulturowe
Cena sugerowana przez wydawcę:
119,00
88,17
Oszczędzasz: 30,83

Opis

Joseph Unwin (1895-1936), antropolog i jeden z najwybitniejszych uczonych brytyjskich w okresie przed II wojną światową, był profesorem na uniwersytetach Oxford oraz Cambridge, a w 1934 r., czyli na dwa lata przed śmiercią, opublikował swoje opus magnum, które zachwyca swą głębią, a przede wszystkim zdumiewa z uwagi na wiele faktów przewidzianych przez autora, które dziś trapią zachodnie społeczeństwa. To interesujące studium kultury obnażania, wyrażającej się w wyraźnie widocznej seksualizacji współczesnego życia, zwłaszcza w jego publicznych i medialnych przejawach. Autor umiejscawia tematykę płci i seksu na szerokim tle przemian społecznych, które zaszły i nadal zachodzą w społeczeństwach rozwiniętych krajów kapitalistycznych.
Punktem wyjścia są obszerne badania J.D. Unwina, który próbując zweryfikować freudowskie twierdzenie, że cywilizacja jest produktem ubocznym stłumionej seksualności, zbadał 80 różnych społeczeństw. Jego odkrycia zaskoczyły wielu uczonych przede wszystkim jego samego ponieważ wszystkie 80 wykazały bezpośredni związek pomiędzy monogamią a energią ekspansji cywilizacji. Mówiąc inaczej: im większa była wstrzemięźliwość seksualna danego społeczeństwa, tym bardziej się ono rozwijało i poprawiał się standard jego życia. Gdy jednak zaczęło dochodzić do seksualnych dewiacji społecznych i ataków na styl życia z jednym partnerem, społeczeństwa upadały. W przebadanych 80 przypadkach ten wzorzec potwierdził się 80 razy.
Warto przy tym jednak podkreślić, że nie jest to praca agitatorska Unwin nie był wierzącym chrześcijaninem i wcale nie spodziewał się takiego wyniku swoich badań. Posiadał jednak głęboko zakorzeniony etos uczciwości nauki, opisał fakty nie dokonując osądów moralnych. Pisał tak: Nie przedstawiam tu opinii o słuszności bądź niesłuszności. Niemniej jednak musiał na koniec stwierdzić: W przekazach nie ma przykładu społeczeństwa, które zachowałoby swą energię po tym, jak całkowite nowe pokolenie odziedziczyło tradycję nienalegającą na przedślubną i poślubną wstrzemięźliwość seksualną.
Na drugim końcu Unwin widział homoseksualizm, którego akceptacja jest ostatnim krokiem przed upadkiem danej cywilizacji, co również potwierdziło się we wszystkich badanych społeczeństwach i cywilizacjach. Stawia to bardzo ciekawe pytanie w kontekście tego, gdzie dzisiaj znajduje się nasze społeczeństwo.
Jest to pełna wersja książki, równolegle ukaże się jednak również wydanie skrócone tego wielkiego dzieła. Unwin przed II wojną światową zdecydował się na podobny sposób publikacji, co przyczyniło się do wielkiej popularności jego pracy.

Opinie

Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.